Simona Mireal Miculescu Szatmárnémetiben született, középiskolás éveit a Mihai Eminescu Főgimnáziumban töltötte, majd a Babeș–Bolyai Tudományegyetem hallgatójaként végzett. 1990-ig angol és francia nyelvet oktatott egy szatmári iskolában, majd Bukarestben építette tovább karrierjét. Jelenleg Románia UNESCO melletti Állandó Küldöttségének nagykövete. Harmincéves diplomáciai karrierje során volt többek között a külügyminisztérium szóvivője és a washingtoni román nagykövetség sajtóattaséja is. 2000 és 2004 között az államelnök külpolitikai tanácsadójaként tevékenykedett, és Románia diplomáciai történelmében ő az első nő, akit nagykövetté léptettek elő. A Temesvári Nyugati Tudományegyetem Doctor Honoris Causa Beneficiorum Publicorum címmel tüntette ki, a BBTE-n pedig Magna Cum Laude minősítéssel szerzett doktori címet.
Osváth Richárd 1985-ben született Szatmárnémetiben, 9 éves korában kezdett el vívni. Fiatalkora ellenére nagy tehetségnek tartották, ifjúsági válogatott volt és megnyerte a Balkán-bajnokságokat is. Egy térdsérülés következtében számos műtéten esett át, majd 2008-ban a korábban sérült lábára esett és azóta merev a jobb lába. 2011-ben kezdte el a kerekesszékes vívást. Kezdetben felváltva edzett Budapesten, illetve szülővárosában, Szatmárnémetiben. A 2012-es londoni paralimpiára már sikerült is kvalifikálnia magát és tőrben bronzérmesként térhetett haza. 2016-ban, Rio de Janeiróban két egyéni ezüstéremmel gazdagodott kardban és tőrben. A koronavírus-járvány miatt egy évvel, 2021 nyarára halasztott tokiói paralimpián ezüstérmet szerzett. 2014-ben Magyar Fair Play díj – Fair Play cselekedet kategóriában díjazták, 2016-ban megkapta a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét, 2017-ben pedig az év fogyatékos sportolójává választották.
Daniel David Szatmárnémetiben született, középiskolai tanulmányait a Doamna Stanca Főgimnáziumban végezte, majd a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen szerzett pszichológusi diplomát, és ugyanitt szerezte meg a doktori fokozatot is. Tanulmányait 1999 és 2002 között a New York-i Albert Ellis Institute-ban folytatta. Tavaly márciusban a BBTE rektorává választották. Az egyetem akkori közlése szerint a szavazatok 71,35 százalékát szerezte meg a BBTE korábbi kutatásokért felelős rektorhelyettese. A másik jelölt Ioan Chirilă ortodox teológus volt. A választáson több mint 1600 tanár, kutató és egyetemista volt jogosult szavazni, közülük végül összesen 1438 személy adta le szavazatát. A beérkezett voksok közül 1403 érvényes szavazatot adtak le, amiből 1026-ot kapott David, harmincöten pedig érvénytelenül szavaztak. Idén áprilisban a Capital című folyóirat Románia 100 legsikeresebb menedzsere közé sorolta a rektort.
„A Szatmárnémeti Díszpolgára cím a legmagasabb polgári kitüntetés, az érdemek és szakmai eredmények elismerése, olyan személyek részére, akik nagy hatással voltak a szatmárnémeti közösségre és városunk népszerűsítésére itthon és külföldön egyaránt. Ezzel a megtisztelő gesztussal köszönetet mondunk mindhármuknak a munkájukért és mindazért amit szülővárosukért, Szatmárnémetiért tettek” – mondta méltatásában Kereskényi Gábor polgármester.